Lajmet e fundit!
Kerko në kategorit tjera

Kuriozitet

Mësoni sekretet natyrore të Ballkanit

Krahas konflikteve, Ballkani ngërthen në vete edhe për atraksionet natyrore. Natyra dhe dora e njeriut fsheh në gadishullin tonë bukuri përrallore, transmeton tch. Shumë prej…

Shkenctarët: Hëna po tkurret

Një hulumtim i ri tregon se Hëna ngadalë po tkurret ndërsa brendësia e saj është ftohur gjatë epokave, duke krijuar mijëra rrudha të vogla sipërfaqësore. Analiza e re e botuar në revistën…

Gjendet një thesar romak

Një grumbull monedhash romake të shekullit të katërt u zbuluan nga dy amatorë, zbulues thesaresh. Besohet se kjo është shuma më e madhe e këtij lloji që gjendet në Britani. Zbulimi u bë…

Kali sulmon krokodilin

Mund të kemi parë shumë beteja mes kafshëve të ndryshme, por ndoshta kurrë një të tillë mes kalit dhe krokodilit. Në videon që mund t’a shihni më poshtë ju e shihni që kali sulmon…

Mësuesi dhuron veshkën për nxënësin

Një nxënës në klasën e gjashtë në Gjeorgji ka pranuar një dhuratë “të pabesueshme” nga mësuesi i tij i teknologjisë të martën: një veshkë. William Wilkinson, një mësues në Akademinë e…