Lajmet e fundit!
Kerko në kategorit tjera

Kulturë

Sonte nis ‘Eurovizioni’

Ngjarja më e madhe muzikore “Eurovision Song Contest” nis sonte në Tel Aviv. Në edicionin e 64-të të Eurovisionit, marrin pjesë 41 shtete, ndërsa në mesin e tyre është edhe Shqipëria e…

Festivali kosovar në qendër të Beogradit

Festivali “Mirëdita, dobar dan!”, ngjarje kjo unike që ka prezantuar skenën kulturore dhe shoqërore të Kosovës në Beograd që nga viti 2014, do të mbahet nga 29 maji deri më 1 qershor të…

Vdes aktori i njohur

Në moshën 38 vjeçare ndërroi jetë aktori i njohur Pua Magasiva. Aktori nga Zelanda së Re, Pua Magasiva, i njohur për rolin e tij në “Poëer Rangers”, ka vdekur në moshën 38…

Misteri i fshatit Raçë

Ndonëse jo shpesh kemi rast të dëgjojmë për mistere në vendin tonë. Një i tillë thuhet të jetë në fshatin Raçë të komunës së Gjakovës. Në këtë vend, të cilin banorët e njohin si të…

Ditët e Arbëreshëve në Kosovë

Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, nën patronazhin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, nga data 3 deri më 6 maj 2019 organizon “Ditët e Arbëreshëve në Kosovë”.…

Vdes poeti dhe publicisti Abdyl Kadolli

Në moshën 73-vjeçare ka ndërruar jetë poeti dhe publicisti, Abdyl Kadolli. Ai u lind më 10 nëntor 1946 në Bukosh të Therandës. Kadolli kishte mbaruar studimet themelore dhe ato…

Filmi që e parashikoi fundin e Notre Dame

Katedralja e famshme e Notre Dame në Francë është përshirë nga flakët të hënën, dhe si pasojë një pjesë e saj është shkatërruar. Kjo ngjarje ka shokuar të gjithë botën, pasi bëhej fjalë…