Lajmet e fundit!

Skandali i fajdeve, përmendet Veseli

Nënshkrimi i kontratës dhe marrja e lejes për ndërtimin e një spitali në hapësirat e QKUK-së, dyshohet se ka përfshirë në fajde, mashtrim dhe detyrim, një grup prej së paku 8 personash. Dy protagonistët në këtë video, flasin për shuma të mëdha parash që biznesmeni Faton Dalladaku thotë se i dha për t’u ndërtuar spitali privat. Teksa flasin për Rrahim Hashimin, si personi që do t’i ndihmonte Dalladakut për ta ndërtuar spitalin, ky i fundit, për këtë, përmend edhe emrin e Kadri Veselit. https://youtu.be/3BT_MUWe4zU…

Jonida Vokshi me të fejuarin e saj

Jonida Vokshi dhe Besnik Krapi kanë befasuar të gjithë kur kanë zbuluar se janë fejuar. Gjatë kësaj fundjave vetë Jonida ka dhënë lajmin në një emision se ajo dhe kolegu i saj nga seriali ‘O sa mirë’, Besnik Krapi, janë bashkë e madje edhe janë fejuar, shkruan Gazeta Express. Megjithëse ata nuk shfaqen bashkë në pubik ose në postimet në rrjetet sociale, ata shihen në një fotografi që e kemi gjetur në internet. Fotoja është postuar nga një kafene në Londër, ku Jonida ka treguar se ka qëndruar para disa kohëve e…

ShBA tenton të rrisë tarifat ndaj Kinës

Shtetet e Bashkuara janë duke studiuar se si rritja e tarifave në mallrat kineze në vlerë të 300 miliardë dollarëve do të ndikojë tek konsumatorët amerikanë, dhe kjo masë është vetëm një muaj larg fillimit të zbatimit, ka thënë Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Më herët gjatë këtij muaji, Uashingtoni ka rritur tarifat ekzistuese në mallrat kineze në vlerë të 200 miliardë dollarëve, hap që ka rezultuar me hakmarrjen e Pekinit, pavarësisht pse të dyja shtetet kanë qenë…

Vdes një i burgosur

Gjatë ditës së sotme një i burgosur ka vdekur në Spitalin Rajonal të Pejës. Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se rreth orës 15:40, ka ndërruar jetë i burgosuri, me inicialet Gj. P, i lindur më 1965. “Shërbimi Korrektues i Kosovës, njofton opinionin publik se, sot më 22 maj 2019, rreth orës 15:40, në Spitalin Rajonal të Pejës, ka ndërruar jetë i burgosuri, me inicialet Gj. P, i lindur më 1965. I burgosuri, rreth orës 14:50 është dërguar më urgjencë në Spitalin Rajonal të Pejës, ku përkundër ofrimit të…

Gjakovë: Aksident mes kamionit dhe autobusit

Një aksident mes një autobusi dhe një kamioni ka ndodhur në fshatin të Gjakovës. Sipas policisë, aty kanë mbetur të lënduar dhjetë persona. Lirie Prodrimaj nga Policia Rajonale e Gjakovës ka thënë për Gazetën Express se dhjetë persona u lënduan, mirëpo lëndimet kanë qenë të lehta. “Dhjetë persona kanë pësuar lëndime të lehta trupore, tetë prej tyre janë liruar pas trajtimit mjeksorë ndërsa dy vazhdojnë tretmanin mjeksorë në spitalin rajonal ,, Isa Grezda” në Gjakovë. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 16:0 gjatë…

Rritet presioni ndaj Kryeministres May

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, po përballet me thirrje për dorëheqje nga pozita e saj në kohën kur kundërshtimet ndaj planit të saj për Brexitin janë shtuar edhe nga deputetët e partisë së vet, Partisë Konservatore. Disa ministra të kabinetit qeveritar i kanë thënë BBC-së se ajo nuk mund të qëndrojë në krye të qeverisë, ndërsa njëri nga ta ka thënë se ky është fundi i rrugës. Megjithatë, disa të tjerë kanë thënë se May duhet ta çojë përpara planin e saj për ta hedhur në votim marrëveshjen për largimin e…

Gratë që u dhunuan nga serbët, tentuan të vetëvriten

Luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, njëherësh edhe doktor me profesion, Shukri Gërxhaliu ishte ndër të parët që dëgjoi historitë e dhunimeve të viktimave të luftës së Kosovë. Ai në emisionin Frontal në T7 ka thënë se gratë e dhunuara jo gjithmonë kanë hasur mirëkuptim nga familjet. Gërxhaliu ka treguar se si i kishte trajtuar ato. “E kishin vështirë, çajshin e shpesh herë edhe dorëzoheshin nuk mundin të tregonin, Lotët i tradhtonin e edhe dhimbja po ashtu. Por u kam thënë se nëse ndiheni keq vazhdoni…

8 ushtarë ukrainas rrëmbehen nga rrebelët

Autoritetet e Ukrainës njoftuan se tetë anëtarë të personelit ushtarak janë kapur të gjallë nga luftëtarët e mbështetur nga Rusia në rajonin lindor të Donetskut. Misioni për Forca të Bashkuara në lindje të vendit njoftoi përmes një deklarate se ushtarët u kapën më 22 maj. “Sipas të dhënave preliminare, të marra sot në mëngjes, tetë anëtarë të personelit ushtarak të forcave të armatosura të Ukrainës kanë marrë një rrugë të gabuar përmes një kamioni afër qytetit Novotroyitske dhe e gjetën vetën në territorin e…

Familjarët e Tërnavës u rrahën për lopë

Disa lopë kanë qenë arsyeja që dy familje nga fshati Lismir i Fushë Kosovës të dielën që shkoi u rrahën keq me njëra-tjetrën. Djali i axhës së myftiut të Kosovës, Naim Tërnavës, Zymeri, dyshohet se e rrahu 15 –vjeçarin, E.Tërnava si dhe 20 vjeçarin tjetër D.Tërnava derisa këta të fundit po i dërgonin bagëtitë për në shtëpi. 15-vjeçari, thotë se djali i Zymerit e gjuajti nga ura e fshatit e cila është e lartë gati shtatë metra. Por familja e Zymerit, mohon ta ketë gjuajtur nga ura djalin. Familjen e 15-vjeçarit të lënduar,…

Pesë të arrestuar pas ceremonisë në Dubravë

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se pesë persona janë arrestuar pas ceremonisë përkujtimore të Masakrës së Dubravës Njëri nga të arrestuarit ishte edhe i mbijetuari i kësaj masakre, Shefqet Kabashi, të cilit i është sekuestruar një armë zjarri. “Policia e Kosovës sot me datë 22.05.19 me rastin e 20 vjetorit të përkujtimit të masakrës në Burgun e Dubravës, konkretisht Stacioni Policor Istog ka zbatuar një Plan Operativ për siguri në perimetrin e jashtëm tek Qendra Korrektuese në…

Turqia përgatitet për masat e ShBA-së

Ministri turk i mbrojtjes, Hulusi Akar, tha se vendi i tij është duke u përgatitur për sanksionet e mundshme të Shteteve të Bashkuara për shkak të blerjes së sistemit mbrojtës raketor “S-400” nga Rusia. Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar nga Ankaraja që ta anulojë marrëveshjen për blerje të sistemit rus dhe aleatët e NATO-s kanë shprehur shqetësime për rrezikun potencial e mundshëm që ky sistem paraqet për aeroplanët luftarakë të tipit “F-35”, të cilët prodhohen nga ShBA-ja. Uashingtoni e ka paralajmëruar Ankaranë se…

Aksident me të lënduar në Gjakovë

Rreth një orë më parë në Rakovinë të Gjakovës ka ndodhur një aksident tarfiku, i cili ka përfunduar me persona të lënduar. Personat që kanë marrë lëndime në këtë aksident janë jashtë rrezikut për jetë, ka konfirmuar Lirije Podrimaj nga policia rajonale e Gjakovës. Podrimaj ka dhënë detaje të këtij aksidenti për Gazetën Express. “Në ora 16:25 stacioni policor Gjakovë ka marr informacion për një aksident komunikacioni në fshatin Rakovinë. Patrullat e Policisë kanë dal menjëherë në vendin e ngjarjes. Në aksident…

Ndeshja Angli- Kosovë, shiten biletat

Ndeshja kualifikuese për Kampionat Evropian mes Kosovës dhe Anglisë duket të ketë zgjuar interesim shumë të madh në Britaninë e Madhe, pasi tashmë janë shitur të gjitha biletat për këtë takim, hiç më pak se katër muaj para se ai të zhvillohet në juglindje të vendit, njofton Federata e Futbollit e Anglisë (FA). Anglia e pret Kosovën në stadiumin e Southamptonit me 32 mijë ulëse – St. Mary’s Stadium – më 10 shtator në atë që do të jetë ndeshja e rundit të gashtë të Grupit A kualifikues për Kampionatin Evropian 2020,…

Arrestohet Kabashi

Policia e Kosovës, sot me rastin e 20 vjetorit të përkujtimit të masakrës në Burgun e Dubravës, konkretisht Stacioni Policor Istog ka zbatuar një Plan Operativ për siguri në perimetrin e jashtëm tek Qendra Korrektuese në Dubravë. Në njoftimin për media, në momentin e fillimit të ceremonisë rreth ores 13:30 brenda perimetrit të burgut, përderisa moderatorja ishte duke i prezantuar mysafiret pjesëmarrës, shtetasi Sh. K. (m./K./sh.) ka prishur rendin dhe qentësinë publike në ketë ceremoni. “Oficerët korrektues kanë…

E tmerrshme, rrëfimi i një prej shqiptareve të dhunuar nga serbët

Ky rrëfim është nxjerrë nga libri “Unë dua të dëgjohem: Libër kujtimi me rrëfimet e grave të mbijetuara të torturës gjatë luftës së fundit në Kosovë” Atë e kanë ndarë nga kolona, njëjtë sikur se edhe shumë gra të tjera. Paramilitarë serbë i kanë marrë femrat më të bukura dhe i kanë vendosur brenda shtëpive të braktisura. Dy muaj e gjysmë ajo kishte bashkëjetuar me një paramilitar. Nuk ia di emrin, por thotë se sot është në gjendje ta vizatojë. Në kohën sa nuk kishte qenë aty, paramilitari e kishte mbajtur të mbyllur në…

Momenti kur Kabashi shpërthen në akuza në Dubravë

Krerët e institucioneve, Kryeparlamentari Veseli dhe zyrtarë tjerë të PDK’së si Hajredin Kuçi e Nait Hasani, sot u përballën me një situatë jo fort të këndshme, kur një nga ish-të mbijetuarit e masakrës së Dubravës, Shefqet Kabashi, doli para tyre dhe iu tha se nuk e meritonin të ishin të pranishëm në këtë manifestim, raporton T7. Derisa, Shefqet Kabashi po fliste, moderatorja e programit po mundohej të mbante nën kontroll situatën. Ish-ushtari i UCK-së, iu drejtua disa të mbijetuarve të masakrës së Dubravës, duke i…

Personi që ofendoi figurat politike në Dubravë

Në 20-vjetorin e masakrës që forcat serbe orkestruan ndaj të burgosurve në burgun e Dubravës, situata eskaloi kur ish-i mbijetuari i kësaj masakre, Shefqet Kabashi doli para të pranishmëve dhe iu drejtua krerëve të institucioneve se ata nuk meritojnë të jenë prezent në këtë manifestim. Derisa moderatorja e programit mundohej ta mbajë situatën nën kontroll, ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës iu drejtua disa ish-të mbijetuarve të masakrës së Dubravës, duke i përmendur edhe me emra madje si Hajredin Kuçit dhe…

KFOR-i gjerman do të qëndrojë në Kosovë

Ushtarëve gjermanë të KFOR-it në Kosovë do t’u vazhdohet edhe për një vit mandati për misionin e tyre paqeruajtës në vend. 20 vjet pas luftës, numri i ushtarëve gjermanë në Kosovë është reduktuar, shkruan Lajmi.net. Nga 800 sa kanë qenë më herët, aktualisht janë 400. Sidoqoftë, Qeveria gjermane konsideron se është në interesin e tyre që ushtarë të këtij shteti të jenë prezent në Kosovë. Megjithatë, drita e gjelbër për këtë vendim pritet të jepet nga Bundestagu gjerman.

Ushtarëve gjerman u vazhdohet mandati

Ushtarëve gjermanë të KFOR-it në Kosovë do t’u vazhdohet edhe për një vit mandati për misionin e tyre paqeruajtës në vend. 20 vjet pas luftës, numri i ushtarëve gjermanë në Kosovë është reduktuar Nga 800 sa kanë qenë më herët, aktualisht janë 400. Sidoqoftë, Qeveria gjermane konsideron se është në interesin e tyre që ushtarë të këtij shteti të jenë prezent në Kosovë. Megjithatë, drita e gjelbër për këtë vendim pritet të jipet nga Bundestagu gjerman.

Lladrovci e padit Drenorin për shpifje

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka paditur ish kandidatin për kryetar në këtë komunë, Xhavit Drenorin. Lladrovci ka thënë se arsyeja e padisë sipas tij është për shpifjet që Drenori i ka bërë në faqen e tij në Facebook për Lladrovcin. Kjo është bërë e ditur nga vet Lladrovci përmes një postimi në Facebook “Sot, kam deponuar padi të re, kundër Xhavit Drenorit që aktivitetin jetësor e ka rrjetin social, Facebook dhe kotësitë plot shpifje të cilat duhet t’i argumentojë para gjykatës.Postimi i plotë:Sot,…

Dresheviq e lë Malin e Zi për Kosovën

Përfaqësuesja e Kosovës para pak momentesh bëri publike listen zyrtare për dy ndeshjet e qershorit. Skuadra e Bernard Challandes do luajë dy ndeshjet e radhës për kualifikueset Euro 2020, ndaj Malit të Zi më 7 qershor në Podgoricë, si dhe ndaj Bullgarisë më 10 qershor në Sofje. Në listën zyrtare ka pasur befasi me dy emra të rinj. Ibrahim Dresheviq dhe Yildrim Brahimaj janë dy lojtarët që janë grumbulluar për herë të parë me ‘Dardanët’, shkruan lajmi.net. Ibrahim Dresheviq, i cili aktualisht luan te Heerenveen në…

TE FUNDIT

Prishtine - 22 May
20° C 9° C

Partly Cloudy

19° C

  • Thu

  • Fri

  • Sat

  • Sun

Show Biz

Sport

Mërgimtari

Kulture

Ekonomi